понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Кога авион буквално „ви слетува над глава“

avion

Последни вести

Една од невообичаените туристички атракции на карипскиот остров Сент Мартен е плажата Махо на која авиони секојдневно слетуваат буквално над главите  над туристите.

Причина за ова е што плажата се наоѓа веднаш до аеродромот „Принцеза Јулијана“.

На Јутјуб е објавено едно видео на кое „од прва рака“ може да се види како изгледа кога патнички авион ви прелетува над главата. На снимката е прикажан и авион на компанијата КЛМ, кој при слетувањето се спуштил толку ниско над плажата Махо, што некои од туристите ги турнал на земја.

Поради ваквото несекојдневно доживување, плажата Махо станува се популарна, бидејќи голем број туристи доаѓаат не само за сончање, туку и да го искусат чувството со прелетот на авиони над главата. Очекувањето на прелетите станало толку популарно што околните барови и кафулиња поставиле екрани на кои ги објавуваат термините за полетување и слетување на авионите.

Најчитани вести