сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ВИДЕО: Кога експериментите со замрзнување на врела вода ќе тргнат на лошо

Многу Американци наместно да уживаат во глетката како врела вода за миг замрзнува, завршуваат во болница со изгореници

eksperimenti

Поврзани вести

Студеното време што зафати делови на Северна Америка ги направи луѓето покреативни околу тоа како ги доживуваат најниските забележани температури во последните 20 години. Но, не со премногу успех.

Некои луѓе ширум САД, инспирирани од видео направено на Сибир, ги користат исклучително ниските температури за да направат сопствени научни експерименти.

Кога температурата ќе падне до минус 41 степен Целзиусов, студенилото има фасцинантен ефект на вода која врие кога таа се фрла во воздух.

Водата во истиот момент преминува во состојба слична на замрзнат гас, но, ако тоа го направите на повисока температура, многу лесно може да се случи ветерот врелата вода да ја врати кон вас и таа да ве изгори.

Фасцинирани од оргиналното видео снимено во Сибир, голем број Американци ова го дознале на потешкиот начин – „Твитер“ е преполн со луѓе кои пишуваат како добиле изгореници наместо да уживаат во несекојдневната глетка.

Погледнете го оргиналното видео.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести