среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ВИДЕО: Крвави протести на синдикатот во Брисел

Иако поголемиот дел од протестот минал мирно, сепак маршот на незадоволните синдикалци заврши со насилство помеѓу демонстрантите и полицијата при што десетина луѓе биле повредени.

04042014171644_крвави протести во брисел

Поврзани вести

Околу 40.000 луѓе од цела Европа денеска во Брисел протестираа против мерките за штедење. Протестот беше организиран од страна на Федерацијата на европски синдикати. Иако поголемиот дел од протестот минал мирно, сепак маршот на незадоволните синдикалци заврши со насилство помеѓу демонстрантите и полицијата при што десетина луѓе биле повредени. 

Според полицијата, насилствата ги предизвикале синдикалците од Антверпен кои почнале да фрлаат камења кон полициските службеници, по што полицијата возвратила со солзавец и водени топови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести