Свет

ВИДЕО: Крвна одмазда-Албанец убиен во џамија во Швајцарија

ВИДЕО: Крвна одмазда-Албанец убиен во џамија во Швајцарија

Петочната молитва во џамијата во Сент Гален, Швајцарија била прекината од пукотници од пиштол.

Српскиот државјанин (52) од пиштол пукал во Меметакиј В. (52) од Албанија.

Меметакиј повеќепати бил застрелан и починал на лице место.

Името на напаѓачот не е соопштено, а наведено било дека е државјанин на Србија со Албанско потекло. Тој веднаш бил уапсен, но убиството го признал откако бил испрашуван од страна на инспекторите.

Исламскиот центар во Швајцарија остро го осудиле инцидентот, за кој се смета дека бил епилог на 18-годишна расправија, која како што се наведува немала политичка ниту религиска позадина.

Швајцарските медиуми пишуваат дека убиениот Албанец пред 19 години со нож го убил братот на српскиот државјанин кој му се осветил во петокот.