вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Видео: Крвна одмазда, причина за убиство на Албанец во џамија

djamijaaa

Последни вести

Пукотници од пиштол ја прекинале петочната молитва во џамијата во Сент Гален.

Српскиот државјанин (52) од пиштол пукал во Меметакиј В. (52) од Албанија.

Инцидентот се случил во џамија за време на петочната молитва, а Меметакиј повеќепати бил застрелан и починал на лице место.

Името на напаѓачот не е соопштено, а наведено било дека е државјанин на Србија со Албанско потекло. Тој веднаш бил уапсен, но убиството го признал откако бил испрашуван од страна на инспекторите.

Исламскиот центар во Швајцарија остро го осудиле инцидентот, за кој се смета дека бил епилог на 18-годишна расправија, која како што се наведува немала политичка ниту религиска позадина.

Швајцарските медиуми пишуваат дека убиениот Албанец пред 19 години со нож го убил братот на српскиот државјанин кој му се осветил во петокот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести