недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Лансиран најмоќниот сателит за правење 3Д ѕвездени карти

Проектот чинел 740 милиони евра и е еден од најамбициозните кои некогаш ги спровела ЕСА.

gaia-telescope.si

Поврзани вести

Европската вселенска агенција (ЕСА) вчера го лансираше најмоќниот сателит „Гаја“ кој ќе изгради, до сега, најпрецизна тридимензионална мапа на ѕвездите од нашата галаксија за да се соберат информации за потеклото и еволуцијата на вселената.

Проектот чинел 740 милиони евра и е еден од најамбициозните кои некогаш ги спровела ЕСА. Камерите на телескопот траба  да ги забележат прецизните положби и оддалеченоста на повеќе од милијарда ѕвезди во нашата галаксија. Освен тоа, ќе ја следи брзината и оддалечувањето на околу 150 милиони ѕвезди од Сончевиот систем. Тоа на астрономите би требало да им овозможи собирање на 3Д маркер за истражување на еволуцијата на Млечниот пат. На темел на нив, ќе може да се направи филм кој ќе може да го „отвори“ минатото или иднината на нашата галаксија.

Моќната „Гаја“, исто така би требало да открие илјадници тела, ѕвезди, планети и астероиди кои не можеле да се видат без вака софистицирана технологија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести