петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Лавина го блокира единствениот пат до Алјаска сити

aljaska

Последни вести

Единствениот патен пристап до градот на крајот од транс-Алјаска гасоводот е отсечен на неодредено од лавини, вклучувајќи една која дури запре река и формира езеро на околу 800 метри од автопатот во речиси 92 метри широкиот кањон, јавува Асошиејтед прес.

Надлежните власти велат дека снежниот нанос долг околу 19 километри не може да биде расчистен се’ додека водата зад снегот не се повлече. Водата во новоформираното езеро е премногу длабока за екипи да можат да дојдат до браната од снег. Властите стравуваат дека копањето од другата страна, пак, може да предизвика опасно излевање на водата и да ги повреди работниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести