петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Ликвидираните џихадисти во Белгија подготвувале терористички напад

belgija_napad

Последни вести

Тројца терористи кои подготвувале напади во Белгија се ликвидирани вечерва во полициска акција во југоисточниот град Вервие, во близина на границата со Германија и Холандија, пренесе МИА.

Белгиските власти претходно објавија дека е донесена одлука за зголемување на готовноста за акција против терористички закани на трето, предпоследно ниво.

Тројцата уапсени, кои се од арапско потекло, се вратиле минатата недела од Сирија, каде се бореле на страната на Исламска држава. Групата подготвувала терористички напад, што според белгиската полиција веќе бил во крајна фаза. Тие имале врски со Амеди Кулибали, кој беше убиен минатата недела од француски специјални единици во Париз, откако зема заложници во еврејска продавница.

Во денешната операција на белгиската полиција нема жртви на страна на полицијата.

Следната видео снимка беше објавена од страна на очевидци кои тврдат дека е од полициската акција.
 

Најчитани вести