петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Видео: Лузијер објасни зошто го нацртал Мухамед

karikaturistot500

Последни вести

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор. Ја изгубиле душата на детето во себе, изјавил преживеаниот каракатурист низ солзи.

49-годишниот Реналд Лузијер го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Тој додава дека му е жал што повторно го нацртале пророкот Мухамед, но дека тоа на сликата е само „момче кое плаче“.

Инаку денес ќе излезат дури 3 милиони примероци од најновиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, поради чија што карикатура минатата недела радикални исламисти убија 12 лица.

Најчитани вести