недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ВИДЕО: Македонија е голема приказна

intervju

Поврзани вести

Македонија и македонскиот народ Босанците и Херцеговците најчесто ги паметат по убавата музика, скопската чаршија и секако, убавината на Охрид. Македонија ја сакаме и поради Влатко Стефановски, се вели во самиот почеток од најавата на босанската телевизија БХТ за емисијата Interview 20 во која гостува премиерот Никола Груевски.

„Македонците отсекогаш ги доживуваме како топли и отворени луѓе, а многуммина од поранешните југословенски простори тајно им завидуваа на кујната и специјалитетите. Така Македонците своите кулинарски умешности и ги промовираа и на овој начин.  Иако јазикот им е поинаков од босанскиот, српскиот или хрватскиот јазик, со Македонците веднаш ќе се разберете и без никакви проблеми. Ако имате проблем, тие ќе ви помогнат и без да им побарате помош. Македонија – тоа е голема приказна“, се вели во воведот.

Како што пренесува БХТ, Македонија денеска е многу поинаква од што многумина ја памтат во осумдесеттите и деведесеттите години. Привлекување инвестиции, промовирање во странство, силно лобирање… Ова накратко го опишува тоа што официјалните лица на оваа поранешна југословенска република го прават денес.

„Тука не се стои, се забрзано оди напред, кон нови бизнис идеи… Надлежните силно лобираат, патуваат низ светот, имаат прецизно дефинирани тактики и стратегии. Еве еден пример. Во Македонија за еден или два часа може да регистрирате фирма, а државата ќе ви помогне и ќе ве ослободи од давачките доколку вашите производи се наменети за извоз, цената на земјиштето со изградена инфраструктура е исклучително ниска, а ќе добиете и дополнителен поттик, средства за развивање бизнис во оваа држава. Едноставно, Македонците знаат што прават.  Тие не чекаат самити и конференции за потоа да развиваат проекти, проектите веќе им се спремни и направени по сите меѓународни стандарди. Еве уште еден пример. Во нашата претходна емисија, претседателот на советот на министри Вјекослав Беванда, потврди дека БиХ од Кина осигурила 5 плус 4 милиони евра за помош на бегалците. Поголемиот дел од медиумите во земјата тоа го пренесоа како добра вест. Но дали тоа навистина е добра вест, проценете кога ќе го слушнете ова. На истиот самит, претставниците на Република Македонија добија 570 милиони евра“, пренесува БХТ.

Во Букурешт заминаа со два проекти за два автопати, а пред самитот официјалните лица на Македонија ја посетуваа Кина, лобираа и договараа.

За премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, БХТ вели дека е веројатно е најзафатениот премиер во регионот.

„Термин за снимање добивме во сабота во 13 часот, но со снимање започнавме дури околу 16 часот.  Иако беше викенд, сите вработени во македонската Влада, министрите, беа на работа. Владата заседаваше исто како да е понеделник или среда. Без нервози или негодувања“, стои во најавата за интервјуто.

Да се вратиме на премиерот Груевски…

„Додека македонската опозиција континуирано му приговара дека повлекува сосема погрешни потези, тој на овие коментари не обраќа многу внимание. Едноставно вели: „Таквите мислења се дел од работата на опозицијата“.Со доаѓање на власт имаше цел да привлече што повеќе странски инвестиции, па Груевски презеде неколку нови и сосема неочекувани потези.  Најупадливиот е изградбата на разни споменици и историски обележја. Така во Скопје се нижеа нови плоштади и споменици, а највпечатлив е Александар Велики.  Се градат споменици, се пеат песни, се снимаат промо спотови и се емитуваат на престижни телевизиски станици, како што е Си-Ен-Ен.  Некои велат дека спомениците Груевски ги гради од инает спрема Грците, а тој вели дека проблемот со Грција трае многу подолго од што постојат спомениците“, пренесува БХТ.

Телевизијата напоменува дека во Скопје и Македонија не се градат само споменици, се градат и згради. Овој месец беше отворена и прекрасната зграда на македонскиот театар.

„И додека некои Македонци велат дека нема потреба да се оди толку длабоко во минатото, Владата не обраќа внимание и продолжува со градење за, како што велат тие, земјава да ја направат привлечна не само за странските инвеститори, туку и за туристите“, вака завршува воведот од најавата за интервјуто на премиерот Груевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести