среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

(ВИДЕО) Масакр во воена база: Четворица мртви и 16 повредени војници

Напаѓачот, војник од базата, имал здравствени проблеми и проблеми со однесувањето, но, се’ уште не е утврден мотивот за нападот.

baza

Поврзани вести

Четири лица, меѓу кои и напаѓачот, војник со психички проблеми, загинале денеска во пукотница во воената база Форт Худ во Тексас, пренесува агенцијата Ројтерс.

Во крвавиот настан, повредени се 14 лица, а напаѓачот починал од повредите што си ги нанел на самиот себе. Надлежните ги отфрлаат индициите дека инцидентот е поврзан со тероризам.

„Напаѓачот имал здравствени проблеми и проблеми со однесувањето, но не ми е познат мотивот поради кој го извршил нападот“, посочил генерал-полковникот, Марк Милиј.

Напаѓачот, учествувал во борбите во Ирак во 2011 година. Идентитетот на војникот не е објавен.

Во 2009 година,  во базата Форт Худ имало исто така немил настан, кога поранешен воен психијатар убил 13 и ранил 32 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести