понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

ВИДЕО: Масовна тепачка меѓу украинските парламентарци

parmalentukraina

Поврзани вести

Насилството од улиците на Киев се префрли и во Парламентот.

Пратениците во украинската „Врховна рада“  денеска со тупаници ги решавале меѓусебните недоразбирања. Тепачката избувнала кога се обиделе да се договорат за измени на Уставот.

Ова не е првпат украинските пратеници физички да се пресметуваат на седница, но овој инцидент се случува во исклучително чувствителен период за целата земја која се наоѓа во длабока политичка криза.

Повеќе од три месеци во Украина е крваво и тензично, откако земјата се подели на поддржувачи и опозиционери на ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести