недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

ВИДЕО: Месечината ќе биде „крвава“

mesecina

Поврзани вести

Според најавите на астрономите денеска ќе се случи целосно помрачување на Месечината.

Ова ќе го означи почетокот на третрадата, ретка појава на четирите лунарни еклипси, од кои втората следи во октомври, а уште две следната година. Затемнувањето на Месечината е последица на паѓањето на сенката на Земјата на Месечината.

-Полната Месечина прво ќе делува малку потемно од вообичаеното, но луѓето набрзо ќе забележат многу потемна сенка која ќе ја надвива Месечината, а ќе биде со црвеникава боја, најави астрономот Џералд Меккиген.

Таканаречената  „крвава Месечина“, според објаснувањето на астрономите, својата црвена боја ја добила благодарение на прекршувањето на сончевите зраци низ Земјината атмосфера.

Тој исто така наведува дека во текот на еклипсата, Марс јасно ќе се гледа, како огнено црвена ѕвезда покрај Месечината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести