петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 42

ВИДЕО: Металика свиреше на Антарктикот, публиката со слушалки за да не ги вознемири пингвините

Истажувачи од целиот свет, кои се стационирани на Антарктикот, имаа несекојднено уживање во концертот на култната американска група Металика.

antkaktik

Поврзани вести

Легендарната американска група Металика имала свој концерт на Антарктикот. Гледачите кои што не можеле да влезат во концертната купола, морале музиката да ја слушаат само преку слушалки, за да не се загрози еко системот.

Пејачот на групата Џејмс Хетфилд го отворил концертот со зборовите: Дали сте подготвени да влезете во историјата? Ние да!

Групата отсвири десетина свои познати песни, меѓу кои и „Nothing else matters“, “Master of puppets“, “Seek & destroy“ и “„One“.

Металика го отсвирила својот концерт во истражувачкиот центар пред научници од повеќе земји, како што се Русија, Германија, Бразил и Кина.

Струјата за концертот ја „обезбедија“ генератор и панели за сончева енергија, а засилувачите не биле приклучени. Снимката била пренесена во живо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести