петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ВИДЕО: „Мислев дека Ким Јонг Ил е Бог кој ми ги чита мислите“

111

Поврзани вести

Јеонми Парк растела во Северна Кореја под будното око на некогашниот лидер Ким Јонг Ил. Иако со своето семејство побегнала од земјата кога имала 15 години и биле потребни неколку години да закрепне од секојдневното „перење“ на мозокот кое таму го преживувала.

Овие денови таа во интервју ги опишала неверојатните детали за животот во земјата зад „железни завеси“. Како што вели таа, животот во Северна Кореја е како пекол.

Јеонми Парк опишала дека константно биле без струја, без јавен превоз а во училиштето нејзините колеги често исчезнувале без трага. Таа исто така во интервјуто рекла дека Ким Јонг Ил го сметала за „Бог кој може да и ги чита мислите“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести