сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

(ВИДЕО) МВР објави снимки од вандалските протести

snimki

Поврзани вести

Полицијата ќе ги идентификува демонстрантите преку свои и снимки од медиумите. Шестмина приведени демонстранти и дваесетина полицајци повредени е досегашниот епилог кој вчера официјално го соопшти Министерството за внатрешни работи по протестите кои вчера попладнето беа одржани во Скопје како реакција на пресудата за случајот „Монструм“.

– Поголем број хулигани, кои беа дел од екстремно агресивната и насилна толпа, со камења и тврди предмети попладнево ги нападнаа полициските службеници кои ги обезбедуваа ненајавените протести. Истите палеа предмети по булеварите во централното градско подрачје и ја оштетија фасадата на Основниот суд Скопје 1 – стои во соопштението на МВР.

По завршување на првичната цел на полициската интервенција, односно воспоставувањето на јавниот ред и мир, Министерството за внатрешни работи врз основа на сопствените снимки, но и снимките од медиумите ќе продолжи да работи на идентификација и на останатите хулигани кои учествуваа во насилните инциденти и ќе ги преземе сите мерки против нив.

На сајтот на МВР веќе се објавени неколку видео снимки од протестите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести