сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: На годишнината на раѓањето на Мао, статуа од чисто злато

Статуата е висока 83 сантиметри, тешка повеќе од 50 килограми, а во изработката учествувале 20 уметници. Чини 16 милиони долари. Статуата го прикажува основачот на модерна Кина како седи во столица од трска.

zlatokina

Поврзани вести

Денеска се навршуваат 120 години од раѓањето на основачот на модерна Кина, Мао Цедонг, а илјадници луѓе пристигнаа во неговото родно место Шаошан за да му оддадат почит.

Во Шаошан во централната провинција Хунан се наоѓа Меморијален музеј посветен на Мао каде свечено беше откриена статуа од чисто злато со негов лик и покрај барањата на новиот кинески претседател Си Џинпинг овогодишните манифестации да бидат скромни.

Статуата е висока 83 сантиметри, тешка повеќе од 50 килограми, а во изработката учествувале 20 уметници. Чини 16 милиони долари. Статуата го прикажува основачот на модерна Кина како седи во столица од трска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести