понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Нацистичка временска капсула откриена во Полска

vremenska-kapsula

Последни вести

Нацистичка временска капсула стара 82 години, била откриена во местото Злочиенец во Полска, вчера, објави руската телевизија РТ, пренесува Нетпрес.

Во црн метален цилиндер, запечатен со восочен печат, имало фотографии од Адолф Хитлер, два примерока од неговата книга „Мојата борба“ (Mein Kampf), документи од нацистичка Германија, нацистички воени метални ознаки, метални пари, промотивни писма за градот каде била најдена капсулата и весници.

Целата содржина во капсулата била совршено сочувана цели 82 години.

Најчитани вести