среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Најбрзиот лифт на светот се гради во Кина

lift

Поврзани вести

Во Кина ќе биде направен најбрзиот лифт на сите времиња.

Лифтот ќе биде во Финансискиот центар , кој ќе има 95 ката. Возењето од приземјето до последниот кат ќе трае 43 секунди.

Брзината која овие лифтови ќе ја остваруваат изнесува 72 километри на час. Иако ќе се движат со огромна брзина на час, лифтовите ќе нудат пријатно возење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести