вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Најголемиот зајак на светот

darius

Поврзани вести

Најтешкиот зајак на светот се вика Дариус и е долг 132 сантиметри. Неговите сопственици кои се од Велика Британија годишно издвојуваат над 3.00 евра за неговото офгледување.

Дариус јаде 4.000 моркови, 120 главици зелка, како и 730 порции храна за зајци годишно. Тежи 22 килограми, е потомок, син на поранешната рекордерка по тежина Алис и внук на зајачицата Ејми, која исто така беше најтешка на светот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести