вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 12

ВИДЕО: Најмалку 14 загинати, околу 130 повредени во експлозија на автомобил-бомба во Египет

Експлозијата била толку моќна, што дел од петкатната зграда се урнала.

bobaegipet

Поврзани вести

Најмалку 14 лица се убиени и околу 130 повредени во експлозија во близина на зграда на египетската полиција.

Според информациите од локалната полицијата, пред полициската станица во градот Мансура во исто време биле активирани автомобил бомба и рачна експлозивна направа.

Експлозијата била толку моќна, што дел од петкатната зграда се урнала.

Причинети се големи материјални штети на соседните згради и десетици автомобили се затрупани под урнатините. Ранет е началникот на полицијата во Мансура, а шефот на неговиот кабинет загинал. Многу од жртвите се во критична состојба, при што бројот на загинати постојано расте.

Привремената египетска влада за нападот го обвини Муслиманското братство кое е прогласено за терористичка организација во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести