сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ВИДЕО: Најмалку четири жртви на пожарот во Чиле

Страотен пожар во Чиле.

chile

Поврзани вести

Најмалку четири лица загинаа во страотниот пожар кој избувна во близина на чилеанското пристаниште Валпарасио. Огнената стихија уништи над 1.000 домови, а поради опасноста евакуирани се 3.000 лица.

Пожарот бил фатален за тројца мажи и една жена. Властите стравуваат од пораст на бројот на жртви.

Поради брзото ширење на пожарот, претседателката на Чиле, Мишел Башле, тоа подрачје го прогласила за зона на елементарна непогода, па започнала евакуација во која што е вклучена и војската.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести