четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Најмладата освојувачка на злато на ЗОИ

Таа е најмладата девојка која ја освоила титулата Европски шампион и од синоќа и најмладата девојка која освоила Олимписко злато.

devojce

Поврзани вести

Петнаесетогодишната Русинка Јулија Липницкаја воодушеви со својот настап на Олипијадата во Сочи и  стана најмладата освојувачка на златен медал на Олимписки игри.

Руската тинејџерка во моментот кога го освои златниот медал во уметничко лизгање имаше 15 години и 149 денови и воедно го собори рекордот кој го држеше Американката Тара Липински од 1998-ма година кога во Нагано со 15 години и 255 денови освои златен медал.

Липницкаја заедно со Евгениј Плушченко победија во екипното натпреварување и на својата земја и го донесоа првото злато на Олимпијадата.

Таа лизга од своја тригодишна возраст, а досега има освоено  по четири златни и сребрени медали, а исто така ги држи рекордите за најмладата девојка која ја освоила титулата Европски шампион, а од синоќа и најмладата девојка која освоила Олимписко злато.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести