петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Нападнат британскиот премиер Дејвид Камерон

kameron_napad

Последни вести

Еден 28-годишен Англичанец Вчера во Лидс се затрчал кон британскиот премиер Дејвид Камерон и се обидел да го турне на земја.

Обезбедувањето веднаш реагирало и момчето било ставено во службеното возило.

На телевизиските снимки може да се види како момчето трча директно кон Камерон, кој се наоѓа во посета на Лидс, а потоа доаѓа и во физички контакт со него пред да биде спречен од телохранителите на премиерот.

– Тој сепак не пратставувал никаква закана по премиерот, па веднаш по проверката на идентитетот бил пуштен на слобода, соопшти полицијата.

Сепак, ова претставува сериозен пропуст на обезбедувањето на британскиот премиер, иако официјален Лондон во август го зајакна нивото на опасност од тероризам по заканата која ја претставуваат џихадистите на Исламска држава (ИД).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести