понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Навивачи со палестински обележја нападнаа фудбалери на израелски тим

Од Макаби Хаифа излегоа со соопштение во кое се жалат дека за време на натпреварот постојано биле навредувани од педесетина турски емигранти кои носеле палестински обележја.

navivaci--500

Последни вести

На пријателскиот натпревар меѓу францускиот клуб Лил и израелската екипа Макаби Хаифа се случи тежок инцидент.

Во 84.минута навивачи со палесттински знамиња влегоа на теренот и нападнаа дел од израелските фудбалери. Судирот меѓу навивачите и фудбалерите траеше кратко и по интервенција на редарите гужвата се расчисти.

До моментот на прекинот Лил водеше со 2:0.

nanivaci2-500

Од Макаби Хаифа излегоа со соопштение во кое се жалат дека за време на натпреварот постојано биле навредувани од педесетина турски емигранти кои носеле палестински обележја.

– Кога дојде нападот нашите фудбалери беа принудени да се бранат. На пат кон соблекувалната бевме гаѓани со камења, но за среќа никој не е повреден, соопштуваат од израелската екипа.

navivaci3-500

Овој пријателски натпревар кој е во рамките на подготовките на двете екипи за новата сезона се одигра во Австрија.  

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести