среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Неверојатна ерупција на Етна го осветли небото

etna

Поврзани вести

Највисокиот активен вулкан во Европа пред два дена еруптираше со најголемата ерупција во последните месеци. Големите експлозии го осветлиле небото пред избивањето на лавата, пишува британски Дејли Меил.

При ерупцијата вулканот Етна исфрлил огромни облаци од пепел што било причина за затворање на аеродромот во Сицилија и откажување на 26 летови. Се уште нема најава за евакуација на населението што живее на подножјето на планината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести