среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Неверојатна уметност

Уметност која остава без здив.

umetnost

Поврзани вести

Кинеската уметница  Ли Хонгбо создава дела кои ја воодушевуваат, но и збунуваат публиката.

За своите неверојатни дела таа користи илјадници листови хартија, кои навидум се фиксирани, но за изненадување на публиката, истите се движат и растегнуваат во различни форми, правејќи живи фигури.

Скулпторката лепи листови хартија за да формира блокови, потоа ги сече, намалува, резба и оформува.

Изложбата е поставена во Њујорк.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести