среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Ни пристигнуваат „проѕирни“ автомобили

Возачот ќе може да го гледа теренот под и пред предниот дел на автомобилот.

697970521534517ec6cb83460122457_640x57685

Поврзани вести

Ленд Ровер го претстави системот кој му овозможува на возачот со помош на камера инсталирана под маската на ладилникот практично да го гледа својот пат низ хаубата.

Премиерата на оваа идеја е закажана за претстојниот авто-салон во Њујорк.

Според зборовите на луѓето од компанијата Ленд Ровер, системот ќе му овозможи на возачот да ги види деталите на патот под хаубата и пред возилото.

Како што е прикажано на промотивното видео, ова е навистина корисно за време на теренското возење.

„Хед- ап“ дисплејот и камерата се поставени така што ќе го снимаат теренот под и пред предниот дел на автомобилот.

Сликата во реално време се проектира на внатрешноста на ветробранското стакло, со што се создава илузија дека предниот дел од возилото е проѕирен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести