недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

ВИДЕО: Нов документарен филм за Мохамед Али

121866630

Поврзани вести

 

Нов документарен фил за животот на еден од најголемите спортски легенди, Мохамед Али.

Во октомври филмот би требало да доживее премиера во САД, а до крајот на годината и во другиот дел од светот.

Филмот „I am Ali“ ќе го прикажува животот и кариерата на Мохамед Али, но со нагласок на изразито личниот пристап на темата. Во документарецот за Али зборуваат најблсиките луѓе од неговата околина, како и пријателите, а добар дел од филмот го сочинуваат исечоци од неговите снимки и телефонски разговори.

Во филмот има мини интервјуа со боксерките легенди Мајк Тајсон, Џорџ Форман и Џин Килроу, кои од свои агол говорат за Мохамед Али.

Сепак, акцент се дава за неговиот изненадувачки спортски успех, но и приказната која се крие зад митовите за еден од најголемите спортисти на денешницата.

Продуцентите на филмот порачуваат дека ова е приказна каде ќе го „видиме Али на еден  сосема поинаков начин“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести