четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

ВИДЕО: Нов терористички напад – се слуша пукање на сите страни

burkina

Поврзани вести

Силна експлозија се слушнала вечерва пред хотелот Сплендид во Оуагадоугоу, главниот град на афричката држава Буркина Фасо.

Според светските медиуми во тек е заложничка драма.

Едно возило гори пред хотелот во кој вечерва се наоѓаат вработени во Обединетите нации и странци, главно од Запад. Хотелот се наоѓа на главната улица во центарот на градот.

Тројца маскирани мажи пукале во кафе ресторанот „Капучино“, кој исто така го посетуваат главно странци.

Засега е непознато колку лица се загинати, ниту кои се напаѓачите.

Најчитани вести