четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Видео: Нова тепачка во украинскиот парламент

tepac-630x315

Последни вести

По неколку мирни денови во украинското Собрание повторно изби масовна тепачка, во која учествувал и лидерот на доброволниот баталјон „Ајдар“.

Инцидентот се случил кога Сергеј Мељничук жестоко се спротивставил на претседателот на Радикалната партија, Олег Љашки, на која и самиот припаѓа, па за кратко време од дијалог со зборови преминале на „дијалог“ со тупаници и тегнење.

Немирите продолжиле и во ходникот на Врховна рада, кој неодамна беше место за физичка пресметка помеѓу двајца пратеници.

За потсетување припадниците на батаљонот „Ајдар“ на почеток на февруари протестираа пред зградата на Министерството за одбрана во Киев, барајќи да се суспендира одлуката за ставање крај на работата на оваа единица. Нивното барање набргу беше прифатено.

Најчитани вести