Магазин

ВИДЕО: Облог си е облог: Не верувал во успехот на хрватските ракометари, на крајот трчал гол

ВИДЕО: Облог си е облог: Не верувал во успехот на хрватските ракометари, на крајот трчал гол

Многумина не веруваа дека ракометарите на Хрватска ќе успеат да ја совладаат Полска со повеќе од 11 гола разлика и дека ќе се пласираат во полуфиналето на Европското ракометно првенство што се одржува во Полска.

Меѓу нив бил и еден жител на Славонски Брод, кој се обложил со својот пријател дека „ќе трча гол по гаќи по студентото време“ ако хрватските ракометари го остварат „неверојатниот подвиг“.

На крајот, Хрватска ја совлада Полска со 14 гола разлика и благодарејќи на поразот на Франција од Норвешка, се пласира во полуфиналето.

– Со поразот на Франција, Хрватска одигра неверојатен меч и се остварија најубавите соништа, а песимистите трчаат почесен круг – по гаќи на температура на мрзнење на водата, стои во описот на видеото објавено на Јутјуб, на кое песимистичниот славонец го „одработува“ загубениот облог.