среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Видео од погребот на Никола Тесла

Sahrana-Nikole-Tesle-300x202

Последни вести

Најголемиот научник Никола Тесла, кој почина на 7. јануари 1943 во Америка последните денови од својот живот бил сам, а најмногу се дружел со гулабите.

На денешен ден пред 70 години пронајдено е беживотното тело на Никола Тесла.

Ова е една од последните фотографии од научникот.

Слаб, изнемоштен, уморен од негативните луѓе кои го кочеле.

На неговиот погреб по негова желба свирела ,,Тамо Далеко“, а неговиот ковчег бил прекриен со Југословенско и Американско знаме.

Богослужба е вршена во српската катедрална црква Св Јован Богослов во Менхетн еве го видеото од неговиот погреб.

Не жалам што ми крадеа идеи, но што немаа свои

Извор: MKnews.mk

Најчитани вести