вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Одгледувачи на какао прв пат пробуваат чоколадо

cokolado

Последни вести

На оваa видео снимка можете да видите како фармерите кои целиот свој живот одгледуваат какао, за прв пат пробуваат чоколадо.

Тие работат на плантажи, ги собираат и ги сушат зрната какао, па ги продаваат на богати сопственици на фабрики. Тоа е сè што знаат за нивниот производ. Понатаму не знаат што сè се прави од нивните зрна какао и какво задоволство се произведува.

Затоа, еден ден, еден новинар решил да им однесе чоколадо и да им овозможи првпат во животот да пробаат чоколадо.

Нивните реакции се неодоливи и сигурно ќе ви предизвикаат насмевка. Истовремено е и жалосно кога ќе видите колку се трудат и работат за да ги одгледаат зрната какао, а потоа немаат шанса да го пробаат главниот производ бидејќи за нив е премногу скап.

Тие заработуваат по 7 евра, а таму чоколадото чини 2 евра, но тие прехрануваат семејства и со 15 членови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести