петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ВИДЕО: Огромна карпа уби две деца во Франција

LANDSLIDE-3_2831712b

Последни вести

Две деца загинаа во неделата во одрон на карпа која што паднала врз планинска куќа во едно село во регионот Алпес-Маритимес, на југоистокот на Франција.

Во куќата, околу пет часот утрото, имало седум лица. Покрај двете загинати деца, на возраст од седум и 10 години, во куќата престојувале и нивните родители. Во моментот на несреќата, останатите членови на семејството успеале да избегаат од куќата.

Повредените се сместени во болница во Ница. Додека, телата на загинатите деца се пронајдени од кучиња трагачи.

Планинската куќа се наоѓа во националниот парк Меркантоур покрај пат. Одронот најверојатно бил предизвикан од силен дожд и затоплувањае, сметаат властите и додаваат дека секогаш постои опасност од одрон на карпи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести