четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ВИДЕО: Огромна санта мраз се движи кон Јужен океан

Сантата мраз се одвоил од глечерот Пајн Ајланд минатиот ноември.

santa

Последни вести

 Научниците го следат движењето на една  од најголемите и најпозната санта мраз, шест пати поголема од Менхетен , која се скршила од антартички глечер и се упатила кон отворено море. Во моментот се движи кон Јужниот океан.

Научничка на американската вселенска агенција НАСА, Кели Брант, кажала дека сантата мраз е со површина од 660 квадратни километри и дебелина од 500 метри. Таа се одвоила од глечерот Пајн Ајланд минатиот ноември. Доволно е голема за што е потребно нејзино  континуирано следење.

Американската државна организација надгледува десетина санти мраз.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести