понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ВИДЕО: Осум загинати, 190 повредени во земјотресот во Иран

Најмалку осум луѓе го загубија животот, а 190 се повредени во земјотресот кој со интензитет од 5,7 степени по Рихтеровата скала што погоди синоќа регион во Иран во близина на Бушхер.

zamjotresiran

Поврзани вести

Локалните власти соопштија дека бројот на жртви ќе порасне, бидејќи 12 од повредените се во критична состојба.

Потресот се случил на длабочина од 17 километри под површината на земјата, на околу 60 километри североисточно од нуклеарната централа.

Оштетени или урнати се околу 30 отсто од објектите за живеење во тој регион на државата, а има прекини во снабдувањето со електрична енергија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести