петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Осум загинати при лизгање на земјиште во Вашингтон

zemjisteusa

Поврзани вести

Осум лица  во лизгањето на земјиштето во американската држава Вашингтон.

Весникот „Сиетл Тајмс“ објави дека спасувачките екипи, во кои работат стотина лица на копно и во воздух, ќе продолжат денеска да трагаат по 18 лица, чија судбина не е позната по лизгањето на земјиштето во саботата.

Геолози го набљудуваат регионот од воздух, за да проценат како да го стабилизираат теренот и да ги заштитат спасувачките екипи.

Во округот Снохомиш во саботата како последица на поројните дождови дел од планина се одрони и падна врз куќи, автопат и реката под неа.

Осумнаесетте исчезнати лица живееле на местото на кое паднал делот од планината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести