сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 5

ВИДЕО: Ова животно е видено само 58 пати во историјата!

467805_ajkula_f

Поврзани вести

Една од реткитe ајкули со голема уста е уловена во водите на јужна Јапонија, а станува збор за 58-от примерок на овој вид кој што човекот го видел!

Маса луѓе се собрале пред Музејот каде научниците ја сецирале женската ајкула, тешка околу 680 килограми.

Големоустата ајкула спаѓа меѓу видовите кои луѓето најретко имале прилика да ги видат. Овој вид е откриен во 1976 – та година, кога „една ајкула случајно се заплеткала во јажето на сидрото на брод на американската морнарица“.

Оттогаш луѓето ги гледале ширум светот. Познато е дека живеат во Индискиот океан, Пацификот и Атлантикот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести