понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ВИДЕО: Ова место е едвај видливо, но кога ќе се приближите…

v143207

Поврзани вести

Доколку сте ја истражувале пустината Сахара преку сервисот „Гугл мап“, можеби сте успеале да забележите една мала точка која се наоѓа во Чад. Оваа точка е вистинско геолошко и зоолошко чудо.

Тоа е оазата која се наоѓа среде пустина и го носи името Дарчеи. Таа настанала кога подземната вода избила на површина и се формирало езеро.

Се наоѓа во североисточниот дел на Чад и е скриена во кањонот.

Голем број на камили доаѓаат овде за да се напијат вода, а езерото кое настанало е со длабочина од еден метар.

Во него живеат крокодили кои се хранат со риби, кои живеат од алги.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести