вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

ВИДЕО: Патувал низ Америка и се гостел од храна од контејнери

Вкусна трпеза од контејнери.

rob grinfild

Последни вести

Роб Гринфилд од Сан Диего сакал да го привлече вниманието на јавноста дека огромни количини храна завршуваат во контејнерите за ѓубре. Затоа седум дена патувал низ Соединетите Американски Држави и се хранел само со тоа што ќе го најде во контејнерите.

Звучи неверојатно, но 20-годишниот Гринфилд, секој ден на својата трпеза имал свежо овошје и зеленчук, пецива и друга храна вредна и до 200 долари, а за тоа тој не потрошил ниту еден денар. Храната ја земал од контејнери кои што се наоѓале покрај големи маркети или ресторани.

Целта на неговата егзибиција е да покаже дека беспотребно се фрла голема количина на храна. Со тоа сака да ги поттикне луѓето да поводат поголема сметка за храната која што ја фрлаат во кантите за отпадоци.

„Мојата цел е да ги поттикнам луѓето да го прават истото што и јас и повеќе да водат сметка за храната што ја фрлаат“, рекол Гринфилд.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести