среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 33

ВИДЕО: Пешки од Пекинг кон Германија?

peski

Поврзани вести

Кристоф Ријеџ планирал да оди пеш од Кина кон Германија, но по поминати 4.500 километри сфатил дека е време да го врати својот живот и да се откаже од мисијата.

Риејџ на 7 ноември 2007 година одлучил од Пекинг пеш да замине кон Германија. Тргнал и нижел километри, а на секои 30 до 45 километри застанувал и правел фотографија. Како што минувало времето неговиот изглед се менувал, а тој изгледал се позапуштено.

На патот се соочувал  со сосема прагматични и секојдневни проблеми и потреби од типот „Што ќе јаде, каде ќе спие“ и слично. Не го мачеле никакви метафизички проблеми и големи грижи.

После 4.500 километри, на 25 октомври 2008 година одлучил да застане во Урумги и ја прекинал долгата прошетка. Кога го прашале зошто одлучил да прекине, одговорил нешто што најверојатно би го рекле многумина.

 

„Сакав да го вратам својот живот. Морав повторно да ја преземам контрола врз себе“, рекол  тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести