вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 54

ВИДЕО: Пилотот на исчезнатиот авион на скенер пред фаталниот лет

pilot na malezija avion

Поврзани вести

Моментот кога пилотите на исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“ поминуваат низ обезбедувањето на аеродромот пред фаталниот лет е забележан од надзорните камери, пишува „Дејли меил“.

Камерата го снимила пилотот на „Боингот 777“, капетан Захари Ахмад Шах, и копилотот Фарик Абдула Хамид како поминуваат низ скенерот на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур.

Обезбедувањето ги „претресло“ пилотот и копилотот на авионот кој што мистериозно исчезна на осми март со 239 патници и членови на екипажот.

Исто така, е наведено дека пилотот, татко на три деца, е „фанатичен приврзаник“ на лидерот на малезиската опозиција, Анваро Ибрахим, кој само неколку часа пред исчезнувањето на авионот бил затворен поради хомосексуалност. Жената и децата на пилотот го напуштиле семејниот дом еден ден пред исчезнувањето на авионот, укажува „Дејли меил“.

Во меѓувреме, американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека авионот можеби е исчезнат и дека е можно стотина патници да се киднапирани на непозната локација.

Не е отфрлена можноста двајцата или само еден од пилотите да е вмешан во исчезнувањето.

Претходно, било укажано дека е можно авионот да слетал и емитувал сигнали од земјата. Доколку авионот останал неоштетен и имал доволно електрична енергија, би може да испрати радарски сигнал.

Малезиската влада потврди дека авионот намерно го променил курост и дека можеби отишол дури до централна Азија, или јужно, преку Индискиот океан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести