Свет

ВИДЕО: Пирани нападнаа пливачи во Аргентина, 20 деца повредени

ВИДЕО: Пирани нападнаа пливачи во Аргентина, 20 деца повредени

Голем број капачи кои уживале во Божик пливајќи во реката Рио Пиранија доживеале шок кога јато пирани почнало да ги напаѓа.

Над 70 лица, меѓу кои 20 деца се здобиле со повреди од рибите кои се храната со месо.

Неочекуваниот напад на крвожедните риби се случила во реката Рио Пиранија, блиску до Росарија, на околу 300 километри северно од главниот град Буенос Аирес.

Жртвите имаат траги од нападот по рацете и нозете. Најтешко повредено е седумгодишно дете, при што му бил ампутиран еден прст.

Ова е прв ваква напад на пирани за оваа сезона. Специјалистите тврдат дека рибите биле премногу агресивни.