петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 18

ВИДЕО: Плитвичките езера во бело руво, еве како изгледаат под снежна покривка

Една од хрватските познати туристички дестинации кои не се наоѓаат на јадранскиот брег, моментално е под дебел слој на мраз и снег.

езера

Plitvicka Jezera, 020115.Zbog niskih temperatura zadnjih dana zaledio se Veliki slap na Plitvickim jezerima. Ledene staze u Nacionalnom parku nisu smetale turistima iz cijelog svijeta da uzivaju u ljepotama slapa.Na fotografiji: Zaledjeni Veliki slap.Foto: Robert Fajt / CROPIX

Последни вести

Замрзнатите Плитвички езера се далеку од непристапни. Како што голем број на странски туристи ја имаа шансата да видат, комплетна нова перспектива на оваа природна убавина изелзе на виделина оваа зима. Личејќи на сцена од некоја бајка или некој анимиран филм на Дизни, замрзнатите Плитвички езера се полни со мистерија и не оставаат никој рамнодушен.

Plitvicka Jezera, 020115. Zbog niskih temperatura zadnjih dana zaledio se Veliki slap na Plitvickim jezerima. Ledene staze u Nacionalnom parku nisu smetale turistima iz cijelog svijeta da uzivaju u ljepotama slapa. Na fotografiji: Zaledjeni Veliki slap. Foto: Robert Fajt / CROPIX

Најчитани вести