четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: По 37 години еруптираше вулканот во Ел Салвадор

Две лица се хоспитализирани поради респираторни проблеми, но засега нема извештаи дека некој е сериозно повреден во ерупцијата на вулканот.

vulkanelsalvador

Поврзани вести

По 37 години еруптираше вулканот Чапарастика во Ел Салвадор.

Властите соопштија илјадници лица се евакуирани од област во источниот дел на Ел Салвадор, поради ерупција на вулканот Чапарастика.

„Не сме сигурни дали ќе има нови ерупции, но не можеме да ја исклучиме таа можност“, изјавил претседателот Маурицио Фунес, пренесе Си-Ен-Ен. Тој им порача на граѓаните да останат во засолништата.

Две лица се хоспитализирани поради респираторни проблеми, но засега нема извештаи дека некој е сериозно повреден во ерупцијата на вулканот.

Регионалната цивилна заштита соопшти дека ги презела сите мерки, со цел населението безбедно да биде евакуирано. Аеродромот е затворен, а авионите се пренасочени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести