сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Почина човекот од рекламата за „Малборо“

Тој почнал да пуши на само 14 години, а како каубој играл од 1978-ма до 1981-ва година

malboro man

Поврзани вести

Ерик Лоусон е третиот актер кој во текот на својата кариера влетал во ликот на популарен каубој, а потоа починал од болест на белите дробови.

Седумдесет и двегодишниот Лаусон во доцните 70-ти години го толкувал ликот Marlboro Man, а токму цигарите се виновни за неговата смрт. Тој починал од болести на респираторниот систем.

Тој е трет актер во низата кој го толкувал популарниот Marlboro Man, а потоа починал од болест на белите дробови.

Препознатливиот лик на маж со цигара во природно окружување се користел од 1954-та до 1999-та година. Лоусон подоцна се појавил во реклама против пушење која е парода на Marlboro Man.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести