четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

ВИДЕО: Загина целиот екипаж на воен авион во Сибир

Руското Министерство за вонредни ситуации и истражен комитет соопштија дека загинале сите девет членови на екипажот Антонова „АV-12“.

rusijaavion

Поврзани вести

Деветте членови на екипажот на руски авион загинаа во несреќа која се случила во сибирската воена база во близина на Иркутск.

Според информациите од руските медиуми, во авионот имало само екипаж, за жал нема преживеани. Од таму додаваат дека нема жртви меѓу персоналот на воената база.

Антонов „AV-12“, во кој немало патници летал од Новосибирск да Иркутск, пренесе АФП.

Според портпаролот на руското Министерство за одбрана, авионот при падот ги срушил покривите на две помали складишта за муниција.

Медиумите јавија дека авиoнот пренесувал оружје и дека се срушил при обидот да слета во воената база.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести