четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Полицајци на коњи газеа луѓе во Шведска

1

Поврзани вести

Најмалку десет лица се повредени при антинацистички протести во Малме, Шведска, кога полицајци на коњи влетаа меѓу демонстрантите.

На демонстрациите учествувале повеќе од 2.000 лица кои протестирале против неонацистичката Партија на Швеѓаните.

2

Протестот набрзо станал насилен, а активистите ги нападнале полицајците и коњите, па полицијата во обид да ги растера демонстрантите со пол галоп влетала меѓу нив.

Полицаец на коњ прегазил еден од демонстрантите, а според тврдењето на очевидвите подоцна се вратил назад и уште една поминал врз него додека тој повреден лежел на улица. Полицијката потврдила дека пет лица се пренесени во болница, а еден човек бил полесно повреден откако го прегазил полициско комбе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести