петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Видео: Полицијата изрешета уште едно момче во Фергусон

Се претпоставува дека новото убиство на 25-годишниот Кајиемеа Повел ќе донесе нови немири и можна ескалација на ситуацијата.

Ubistvo

Последни вести

Уште едно убиство се случило во Фергусон по само 10 дена откако се случи  убиството  на тинејџерот Мајкл Браун.

Убиството на Браун предизвика бројни немири на расна основа во тој дел од градот.

Протестите кои секојдневно се организираа беа оценети како насилни, а полициското делување како  агресивно и нетолерантно, со  брутални апсења на граѓани и новинари.

Се претпоставува дека новото убиство на 25-годишниот Кајиемеа Повел ќе донесе нови немири и можна ескалација на ситуацијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести